Kontakt: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D. - doc. Dr. Ing. Helena Parschová - Ing. Eva Mištová, Ph.D.
Využívání ionexových a sorpčních technologií, nejen v energetice, vede k vývoji nových sorpčních materiálů.
V oblasti laboratorní přípravy polymerních a kompozitních sorbentů byl náš výzkum doposud zaměřen na přípravu kompozitních sorbentů, jelikož použití anorganických sorbentů je při jejich aplikacích v kolonovém uspořádání problematické, z důvodu jejich nízké mechanické stability, nehomogenity, nebo různých velikostí částic. V laboratorním měřítku byly úspěšně připraveny kompozitní sorbenty na bázi hydratovaného oxidu železitého nebo oxidu zirkoničitého. Tyto kompozitní sorbenty jsou vhodné pro odstraňování oxoaniontů arsenu ze znečištěných vod.
V současnosti byly realizovány přípravy kompozitních sorbentů k odstraňování oxoaniontů selenu:
V oblasti přípravy polymerních ionexů byla úspěšně realizována příprava silně kyselých katexů spočívající v sulfonaci polymerních částic neionogenních sorbentů.
V současné době je výzkum zaměřen na přípravy matric makroporézních sorbentů na bázi kopolymeru styrenu a divinylbenzenu a kopolymeru glycidyl methakrylátu a ethylen glykol dimethakrylátu, které patří v dnešní době mezi nejpoužívanější polymerní matrice. V porovnání s komerčními sorbenty je možné připravit mnohem širší rozmezí velikostí částic, stupně zesítění a porozity.
Takto připravené matrice jsou pak funkcionalizovány nejen klasickými funkčními skupinami, používanými v úpravě vody a hydrometalurgii, ale i vysoce selektivními ligandy umožňujícími záchyt cílových prvků z přebytku doprovodných iontů.
Na základě výzkumu v oblasti laboratorní přípravy ionexů a sorbentů byl vytvořen patent:
Pohořelá A., Parschová H., Jelínek L.: Způsob výroby kompozitního sorbentu na bázi hydratovaného oxidu železitého. Patent CZ 305 682.