členové ústavu v současnosti pracují jako řešitelé nebo spoluřešitelé na následujících projektech:
Studie využití BIOCHARU PRO ZEMĚDĚLSKÉ APLIKACE
řešitel za VŠCHT Praha: doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Smluvní výzkum pro ČZU / PREOL.
Cílem projektu je optimalizace procesu výroby biocharu z posklizňových zbytků.
Dlouhodobě spolehlivá výroba kvalitní pitné vody pomocí aktivního uhlí při respektování konceptu cirkulární ekonomiky
TAČR SS07020146 (2024-2026)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Cíle projektu:
- ověřit skutečné dlouhodobé provozní a sorpční vlastnosti reaktivovaného zrnitého aktivního uhlí (GAU) v podmínkách vodárny Káraný;
- vyhodnotit účinnost různých GAU pro separaci různých typů mikropolutantů při výrobě pitné vody včetně změn v čase a po reaktivaci GAU;
- navrhnout vhodný postup posouzení vlivu podmínek reaktivace GAU na skutečné sorpční vlastnosti GAU při výrobě pitné vody.
Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Programu Prostředí pro život.
Plasma gasification of medical waste
TAČR – TN02000069/004 (2023–2025)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Smluvní výzkum pro dílčí projekt Plasma gasification of medical waste v rámci projektu Národní centrum kompetence pro materiály, pokročilé technologie, povlakování a jejich aplikace.
Cílem projektu je návrh čistící trati generátorového plynu z plazmového zplyňování nemocničního odpadu.
Národní centrum pro energetiku II
TAČR – TN02000025 (2023–2028)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Cílem projektu Národní centrum pro energetiku II (NCE II) je vytvoření komplexní strategie pro moderní, nízkouhlíkovou, nejadernou a udržitelnou energetiku pro zajištění energetické a surovinové nezávislosti ČR prostřednictvím VaV metod, materiálů a technologií, včetně analýzy socio-ekonomického dopadu implementace nových vědeckých poznatků s navazujícími doporučeními na legislativní opatření. Zaměření projektu je v souladu se strategickými dokumenty na národní a mezinárodní úrovni (Green Deal, Fit for 55) pro naplnění závazků ČR snížit emise skleníkových plynů. Tento ambiciózní cíl bude realizován ve spolupráci výzkumných organizací a inovačních lídrů moderní energetiky s využitím sdílení unikátního laboratorního zázemí a know-how odborných týmů prostřednictvím řešení společných projektů.
Instrumentace in-situ měření pro vysokoteplotní aplikace klasických i pokročilých jaderných reaktorů
TAČT - TK05020038 (2023–2025)
řešitel za VŠCHT Praha Ing. Mariana Arnoult Růžičková, Ph.D.
Cílem projektu je vyvinutí a otestování nového typu in-situ dielektrické průchodky pro pokročilé energetické systémy, využívající jako pracovní médium vodu s nadkritickými parametry (SCW, nad 374 °C, 22,1 MPa), a to za účelem měření elektrochemických veličin přímo během provozu, nikoliv až ve studených a beztlakých větvích pracovních okruhů, jako je tomu doposud ve výzkumných laboratořích, tak i v elektrárnách. Zvýší se tím přesnost a zrychlí detekce změn měřených veličin, což ušetří pracovní médium a energii. Předpokládá se možnost využití tohoto typu průchodky i pro další vysokoteplotní a vysokotlaké systémy. Vedlejším cílem je pak využití provozu zařízení k rozšíření stávajících znalostí o těsněních, těsných spojích a těsnících a konstrukčních materiálech pro SCW systémy.
Nízkoemisní technologie energetického využití biomasy a alternativních paliv
TAČR – TK03030167 (2020–2025)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Projekt je zaměřen na výzkum metod eliminace vzniku a snižování vybraných polutantů (TZL
ECC-SMART – Joint European Canadian Chinese Development of Small Modular Reactor Technology
H2020 (2020-2024)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Jan Macák, CSc.
komplexní výzkumný projekt zahrnuje studium termohydrauliky a reaktorové fyziky ve spojitosti s materiálovým výzkumem pro reaktor chlazený superkritickou vodou. Projektu se účastní 19 institucí z 15 zemí. Tým VŠCHT se podílí na práci WP2 - Materials testing. Důležitou kapitolou je vývoj in-situ testovací metodiky, založené na elektrochemickém přístupu.
Využití ultrafiltrace a nanofiltrace při zpracování kapalného radioaktivního odpadu
TAČR – TK04020087 (2022 – 2024)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D.
Cílem projektu je návrh technologického řešení pro čištění kapalných radioaktivních odpadů, odzkoušení a ověření na modelových a reálných radioaktivních odpadních vodách, za účelem uvedení nové efektivnější technologie (ultrafiltrace a nanofiltrace) na trh v tuzemsku i zahraničí.
Výstupy projektu najdou uplatnění zejména v jaderné energetice, i když pokročilé oxidační procesy a membránové techniky mohou najít uplatnění při čištění jakýchkoliv vod. Výstup projektu přispěje ke snížení ekologické zátěže a minimalizaci radioaktivních odpadů. Pro systém nakládání s RaO je důležité, aby byl opatřen nejmodernějšími technologiemi, které umožňují maximální možnou redukci objemu vhodného pro uložení a také, aby bylo dosaženo minimální radiační zátěže obsluhy, což membránové technologie umožňují.
Projekt výzkumu a vývoje technologie materiálového využití odpadních plastů a pneumatik v rafinérském a petrochemickém průmyslu v ČR
TAČR – FW01010158 (2020–2024)
řešitel za VŠCHT Praha Ing. Petr Straka PhD.
Cílem projektu je úspěšně vyvinout technologii materiálového využití odpadních plastů a pryže z odpadních pneumatik, které budou následně využity v rafinérském a petrochemickém průmyslu v ČR. Projekt vychází z potřeby integrace alternativních surovin do rafinérských a petrochemických technologií s cílem snížení uhlíkové stopy a efektivnějšího využití plastových odpadů. Z hlediska plánovaných změn v legislativě, přebytku odpadních plastů a nedostatečných možností v recyklaci a nedostatku technologií opětovného využití je tento návrh řešení zcela v souladu s politikou EU v oblasti nakládání s plasty.
WASTen, z. s. - Kolektivní výzkum, Podprojekt 1 - ThermoValue – výzkum hodnotového řetězce produktů termického rozkladu a vývoj metody na jejich certifikaci
OPPIK (2021–2023)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Cílem projektu je certifikace a komercionalizace produktů pyrolýzy.
Výzkum surovinového potenciálu strategických nerostných surovin v solankách Českého masivu
TAČR – TITSMPO026 (2021-2023)
řešitel za VŠCHT Praha Ing. Vu Nguyen Hong , Ph.D.
Snížení obsahu stopových xenobiotik v pitné vodě za specifických podmínek zdroje Káraný
TAČR – SS01020063 (2020–2023)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Michael Pohořelý Ph.D.
Cíle projektu jsou následující:
- zvolit vhodný sorbent na bázi aktivního uhlí k odstranění stopových xenobiotik (zejména pesticidy, farmaka a případně polyfluorované uhlovodíky) z pitné vody na zdroji Káraný;
- zvolit vhodný sorbent na bázi syntetických polymerních materiálů k odstranění stopových xenobiotik z pitné vody na zdroji Káraný;
- účinnost vybraných sorbentů ověřit v poloprovozním měřítku přímo na vodárně Káraný;
- ověřit možnosti regenerace/reaktivace vybraného typu sorbentu pro jeho opětovné použití;
- získat reálná data pro technicko-ekonomické zhodnocení možností snížení obsahu stopových xenobiotik v pitné vodě na zdroji Káraný.
Biofiltrační impregnované kompozitní materiály a substráty
TAČR – FW01010370 (2020–2023)
řešitel za VŠCHT Praha doc. Ing. Martin Halecký Ph.D.
Cílem projektu je vývoj a výroba nového materiálu s vylepšenými vlastnostmi pro přípravu substrátu do biofiltru. Nový materiál zlepší výkonové parametry biofiltru oproti běžně používanému substrátu (směs rašeliny, kůry a dřevní štěpky), což povede ke zmenšení biofiltrů. Nový materiál bude mít velký povrch, dostatečnou mezerovitost, bude pevný a lehký, a bude mít delší životnost díky lepší odolnosti vůči biologickému rozkladu. Po impregnaci minerálními solemi bude sloužit jako zdroj dusíku a fosforu pro mikroorganismy a díky velké sorpční kapacitě bude sloužit jako vyrovnávací sorpční předkolona pro odstranění vlivu výkyvů koncentrace polutantů v odpadním vzduchu nebo krátkodobé odstávky v provozu.
ADAR – Pokročilý jaderný reaktor řízený urychlovačem.
Projekt MŠMT podprogramu INTER-ACTION.
Výzkumný projekt pěti českých technických univerzit ve spolupráci s Texas A&M University, College Station, TX, USA, zabývající se pokročilými jadernými reaktory s tekutým palivem ve formě chloridových solí. Tým ústavu energetiky pracuje na studiu korozní odolnosti konstrukčních materiálů v solných taveninách.
SUMO - Surface modifications for improvement of corrosion properties of materials for advanced power generation systems.
Smluvní výzkumný projekt s JRC Petten - RESEARCH INFRASTRUCTURE ACCESS AGREEMENT N° 36046-4.
Studium vlivu Laser Shock Peening (LSP) a Plasma Shock Peening (PSP) na korozní odolnost austenitické korozivzdorné oceli 310S a niklové slitiny 800H v superkritické vodě.