idvazba: 9532
šablona: stranka_novinky
čas: 15.8.2022 17:39:03
verze: 5113
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW

6. září 2022 v Praze
Ústav energetiky si Vás dovoluje pozvat na 13. ročník mezinárodní konference CHEO.
Odborná témata konference:
- úprava vody pro energetiku a životní prostředí
- koroze v energetice
- jaderná energetika
- energetika a životní prostředí
- alternativní zdroje energie
Přihlášky přednášek/posterů zašlete nejpozději do 30. 6. 2022.
Přednášející budou mít k dispozici pro prezentaci přednášky včetně diskuse 25 minut.
Přihlášku a další aktuální informace naleznete na adrese: https://cheo.vscht.cz/
Místo konání: Konferenční centrum Sázava, Chemická 952, Praha 4.
Účastnický poplatek: 3400,-Kč (vč. DPH), zahrnuje: osobní účast na konferenci, sborník přednášek, organizační náklady a občerstvení na konferenci.
Ubytování: pokud máte zájem o ubytování na kolejích VŠCHT, Praha 4 - požadavky na závaznou rezervaci do 30.6. 2022.
Firemní prezentace sponzorů: uvítáme sponzorský příspěvek. Dále firmám nabízíme možnost propagační přednášky, rozdání materiálů, otištění inzerátu ve sborníku, možnost prezentace na společenském večeru.
Kontaktní údaje:
VŠCHT Praha
Ústav energetiky
Technická 3
166 28 Praha 6
Tel.: 220 443 125 – Ing. Hana Juklíčková
E-mail: hana.juklickova@vscht.cz

Tomar Ritik je studentem doktorského studijního programu „Chemické a energetické zpracování paliv“, který studuje „4.“ rokem na FTOP. Ve své práci se zabývá chemickou recyklací plastů, přesněji jejich tepelným rozkladem. Výsledným produktem je pak pyrolýzní kondenzát, který má uplatnění v petrochemickém průmyslu. Konkrétní náplní jeho doktorské disertační práce je experimentální hodnocení různých typů kondenzátů z pyrolýzy plastů jako nové suroviny pro ethylenovou jednotku.
Mezi Ritikovy zájmy patří nejpopulárnější indický sport kriket, kterému se věnuje od dětství. Při svém pobytu v České republice se stal členem mužského národního reprezentačního týmu, kde debutoval se svým výjimečným výkonem nejen jako pálkař, ale i jako nadhazovač. Spolu s českým národním týmem zahájil sezónu v květnu 2022 na mezinárodním turnaji Valletta Cup na Maltě, kde překonal čtyři světové kriketové rekordy. Český národní tým zde získal krásné 3. místo. Český reprezentační tým se má dále letos zúčastnit dalších třech mezinárodních turnajů, mezi které patří mimo jiné i Středoevropský pohár v červenci 2022 a Kvalifikace na mistrovství světa 2023.
Tomar Ritik is a PhD student of “Chemistry and Technology of Fuels and Environment” sub-program at the Faculty of Environmental Technology, he is in 4th year. His work is focused on chemical recycling of plastics, more precisely with thermal decomposition of plastic waste. The product of these thermal processes is called pyrolysis condensate which has valuable applications in the petrochemical industry. His dissertation aims at experimental evaluation of various types of the pyrolysis condensates when used as a new feedstock for a steam cracking process.
Ritik's interests include India's most popular sport, cricket, which he has been playing since childhood. During his stay in the Czech Republic, he became a member of the men's national team where he made his debut with his exceptional performance not only as a batsman but also as a bowler. Along with the Czech national team, he opened the season in May 2022 at the Valletta Cup international tournament in Malta, where he broke four world cricket records. The Czech national team won a beautiful 3rd place there. The Czech national team is also due to take part in three more international tournaments this year, including the Central European Cup in July 2022 and the 2023 World Cup Qualifiers.

naši studenti na stáncích VědaFestu 2022


Na začátku dubna proběhla v Rakouském Welsu mezinárodní konference World Sustainable Energy Days, kde náš ústav prezentoval v posterové sekci.

Náš kolega Ing. Jaroslav Moško úspěšně obhájil 24. 3. 2022 svou dizertační práci v rámci Double-degree doktorského programu ve spolupráci s Ghent University.
GRATULUJEME!

naše kolegyně Ing. Jana Rejková obhájila 21.2. 2022 svou dizertační práci.
GRATULUJEME!


Skupina ČEZ, nově oficiální průmyslový partner Ústavu energetiky VŠCHT v Praze, bude sponzorovat SVK 2021 v sekci Energetika.
Děkujeme.
Studenská vědecká koncerence se bude konat ve čtvrtek 2.12.2021.

foto: Jaromír Valtr

ŠKO-ENERGO, průmyslový partner Ústavu energetiky VŠCHT v Praze, bude i v letošním roce sponzorem SVK v sekci Energetika.
Děkujeme.
Studenská vědecká koncerence se bude konat ve čtvrtek 2.12.2021.


Dovolujeme si Vás pozvat na on-line přednášku světové vědecké kapacity na biochar, prof. Hailonga Wanga.
prof. Hailong Wang, který publikoval 337 článků s celkem 10251 citacemi, má H-index 52. Je redaktorem 3 SCI časopisů včetně např. Environmental Science and Pollution Research.
Přednáška s názvem „Immobilization of heavy metals in soils amended with biochar“ se bude konat 23.11. v 9:30 přes platformu MS Teams.
Link na přednášku zde
Medailonek prof. Wanga zde
Strukturovaný životopis prof. Wanga zde

v pondělí 30. srpna 2021 obhájil Ing. Jiří Mikeš dizertační práci Separace izotopů lithia
GRATULUJEME
školitel: doc. Ing. Luděk Jelínek, Ph.D.
oponenti: doc. Mgr. Martin Hrubý, Ph.D., DSc. a Ing. Svatopluk Henke, Ph.D.

Vážení kolegové a kolegyně
informujeme o možnosti účasti na French-Czech-Slovak Summer School (Seminar) for graduate and doctoral students, post-docs and professionals, který se koná letos v Třebíči v hotelu ATOM. Přiložený leták obsahuje přihlašovací kód.
KDY: 30.8. - 3.9.
KDE: Třebíč
Téma: “Long-Term Operation of a Nuclear Power Plant”
Přednášky od odborníků z Francie, České Republiky a Slovenska.
Pokud máte zájem, registrujte se co nejdříve. Kapacita omezená.
Náklady pro účastníky, studenty i přednášející jsou nulové.
Vše je hrazeno od Francouzské ambasády a sponzorů.
Akce je určena nejen pro studenty (Mgr., Ph.D.), ale i další zájemce z oboru, kterým je téma blízké.
Program bude upřesněn v několika příštích dnech.

Letní stáž na jaderce
určená pro studenty vysokých škol, více informací na www.kdejinde.cz, stáže pro studenty
Odkazy k přihlášení jsou:
Temelín:
https://kdejinde.jobs.cz/detail/form/?id=G2-1517276571-aden_brand0&rps=202
Dukovany
https://kdejinde.jobs.cz/detail/form/?id=G2-1517276074-aden_brand0&rps=202

s lítostí ozamujeme všem kolegům a přátelům, že v úterý 9. února zemřela naše vážená dlouholetá kolegyně a kamarádka Ing. Miroslava Novotná, CSc.
ČEST JEJÍ PAMÁTCE

ŠKO-ENERGO je nový průmyslový partner Ústavu energetiky VŠCHT v Praze, je i v letošním roce sponzorem SVK 2020 v sekci Energetika.
Společnost ŠKO-ENERGO zajišťuje veškeré energie pro ŠKODA AUTO a teplo pro město Mladá Boleslav. Vyrábí a distribuuje ekologicky čisté energie s využitím bezuhlíkatých technologií. Poskytuje komplexní služby průmyslové energetiky a snižuje energetickou náročnost v oblasti spotřeby.
V rámci budoucí spolupráce mezi ÚE a ŠKO-ENERGO se připravují společné projekty v oblasti materiálového a energetického využití odpadů, které navazují na letitou spolupráci v problematice CHEO.
Tato spolupráce je důležitá i pro naše studenty a absolventy. Někteří z nich již našli v současné době ve ŠKO-ENERGO svoje uplatnění.


naši letošní diplomanti po složení státní závěrečné zkoušky.

každý oslavuje jinak......:-)

naše nová knihovna po rekonstrukci prošla i prvním testem SZZ magistrů.
a jak se vám nová podoba knihovny líbí......
včera přišel duplikátor z Indie...... doc. Jelínek má nefalšovanou radost :-) a my mu přejeme, aby jím vyrobené ionexy byly dokonale monosferické...

jak to vypadalo během příprav na výměnu oken na Ústavu energetiky ....

Zdravíme všechny příznivce jádra,
na fakultě strojní, ZČU v Plzni probíhají Jaderné dny se spoustou zajímavých přednášek více na stránkách https://www.jadernedny.cz/


Naše fakulta bude od akademického roku 2019/2020 přijímat studenty do bakalářského a magisterského studia do nových akreditovaných studijních programů.
Bližší popis bakalářských programů najdete zde
Bližší popis magisterských programů najdete zde (v dolní části stránky)
Všechny programy jsou koncipovány pro denní studium a zaměstnaným uchazečum umíme studium značně přizpůsobit jejich časovým možnostem pomocí mimořádného studijního plánu.

Sborník přednášek je k dispozici pouze v elektronické podobě, jeho obsah se zobrazí po zadání hesla, účastníci konference obdrželi/ obdrží přístupové heslo e-mailem od Ing. Juklíčkové. Děkujeme za pochopení.

Pozdrav na ústav energetiky z Letní univerzity v Temelíně.
Přejeme Vám hezké léto,
Aneta a Kája
Vážené členky a vážení členové akademické obce Fakulty technologie ochrany prostředí,
AS FTOP bude v příštím volební období pracovat ve složení:
Předseda: |
Ing. Eva Mištová, Ph.D. |
218 |
Místopředseda: |
Ing. Dana Vejmelková, Ph.D. |
217 |
Místopředseda: |
Ing. Zdeněk Varga |
student PGS |
Členové: |
doc. Ing. Pavel Šimáček, Ph.D. |
215 |
|
Ing. Siarhei Skoblia, Ph.D. |
216 |
|
Ing. Radek Vurm, Ph.D. |
240 |
|
Ing. Václav Durďák |
student PGS |
|
Bc. Karolína Dumská |
student |
|
Bc. Hana Skálová |
student |

Vážené kolegyně, Vážení kolegové,
rádi bychom Vás informovali, že ke dni 6. listopadu 2017 jsme obdrželi čtyři platné návrhy na kandidáty do voleb děkana FTOP VŠCHT Praha. Ve všech je navržen
pan doc. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D. MBA., stávající děkan fakulty.
Pan docent Kočí tuto kandidaturu přijal.
Harmonogram volby je následující:
Úterý 21. listopadu 2017 ve 14:00 (místnost b116): Představení kandidáta pro volbu děkana a jeho vize dalšího směřování FTOP VŠCHT Praha.
Čtvrtek 30. listopadu 2017 ve 14:00 (místnost b116): Zasedání AS FTOP pro volbu děkana.
Všichni členové akademické obce FTOP VŠCHT Praha jsou srdečně zváni na obě tato zasedání.
Pokud chcete položit kandidátovi na děkana konkrétní dotazy, pošlete je prosím do středy 15. listopadu na adresu sarka.dintarova@vscht.cz, aby si pan docent mohl připravit odpovědi. Samozřejmě jsou možné dotazy i během zasedání 21. listopadu.
S pozdravem,
jménem volební komise AS FTOP pro volbu děkana
Jan Bartáček
předseda volební komise
V Praze dne 10. 11. 2017

ač to nevypadá tak studenti prošli celou Eletrárnou Ledvice (na žádost elektrárny fotografie z provozu není možné zveřejňovat).
Děkujeme našim průvodcům Ing. Richardu Seydlovi, Ph.D. a Ing. Karlu Krebsovi za naprosto vyčerpávající informace o fungování elektrárny.
Po odmaskování:

kolega Ing. Jiří Mikeš přednášel o svém výzkumu studentům na University of Kitakyushu (Japonsko)

Tématu kyselých důlních vod se věnuje Yelena Gordyadskaya. Obrázek zachycuje regenerační řadu, kdy nejdříve zachytíme ionty mědi z roztoku simulujícího kyselé důlní vody na sorbentu s bispikolylaminovou funkční skupinou a následně sorbent regenerujeme roztokem amoniaku…. pěkně to vypadá, ale nevoní…………

s lítostí ozamujeme všem kolegům a přátelům, že ve středu 21. září zemřel náš vážený kolega, přítel a vypravěč neuvěřitelných historek pan docen Jan Vošta.
ČEST JEHO PAMÁTCE


11. - 15. září se v Montpellier konala konference Eurocorr 2016, pod hlavičkou European Federation on Corrosion, která má svou tradici s pořádáním kongresů již od roku 1956.
Každoročně se konference účastní přes 600 výzkumných pracovníků, studentů a zástupců ze světoznámých firem, škol a institucí.
Letos se konference aktivně zúčastnily dvě naše studentky:
Aneta Krausová „Corrosion characterization of ultrathin film formed on zirkonium“ Aneta Krausová, Michal Novák, Jan Macák, Petr Sajdl, Stanislav Cichoň, Kateřina Horáková, Vladimír Cháb.
Daniela Marušáková „Ceramic materials used in the generation IV. Reactors: Microstructure evaluation after exposure to SCW“ autorů Daniela Marušáková, Petr Sajdl, Jan Berka.
Obojí ve formě prezentace příspěvku a v plném znění ve sborníku.
Také je nám milou povinností oznámit, že další ročník této konference Eurocorr 2017 a zároveň 20th ICC & Process Safety Congress 2017 se uskuteční 3. - 7.září 2017 v Praze. Termín zasílání abstraktů je do 17.ledna 2017.
Více informací na webových stránkách: http://www.prague-corrosion-2017.com/

4th International Conference on Methods and Materials for Separation Processes, Bronów, Poland 4-9.9.2016
doc. Jelínek a Ing. Mikeš přednesli své příspěvky na ionexáři oblíbené mezinárodní konferenci v Polsku.
povídání nejen o korozi s docentem Macákem v magazínu Leonardo.
rozhovor s panem docentem začíná cca v 15 minutě pořadu.

6. ročník soutěže FameLab v České republice zná své vítěze!
Odborná porota ve složení prof. Václav Pačes, AV ČR - předseda poroty, Mgr. Marie Rodinová (finalistka FameLab 2011), Dr. Michael Londesborough (chemik a popularizátor vědy) se při hodnocení jednotlivých vystoupení zaměřila především na vědecký obsah, srozumitelnost a charizma soutěžících.
Cenu diváků si ze zaplněného Divadla Ypsilon odnesl Jakub Kubečka za své vystoupení "Kterak sedlák sen o vědě měl". Cenu včetně pamětní medaile věnovala Nadace Tomáše Bati.
Václav Bystrianský se snažil odpovědět na otázku "Kam s ním" (vyhořelým jaderným palivem) a získal za to cenu Akademie věd ČR, jejíž součástí byl i malý dron.
Julie Nováková publikum seznámila se "Skutečnými mistry manipulace", za což byla oceněna cenou Českých center a bude mít možnost prostřednictvím této instituce vědu popularizovat i v zahraničí .
Cenu British Council a Nadace Neuron si odnesla Lenka Zychová za vystoupení s názvem "Paprsek smrti" o vzniku a účincích gama záření. Lenka se může těšit na návštěvu vědeckého festivalu v anglickém Cheltenhamu, kam doprovodí letošní českou vítězku soutěže FameLab.
Tou se stala Eliška Selinger, která divákům přiblížila, čím se zabývá epigenetika. Eliška bude v červnu reprezentovat ČR na mezinárodním finále soutěže FameLab v Cheltenhamu.
Gratulujeme všem oceněným finalistům i ostatním soutěžícím za skvělé výkony.
Záštitu soutěži FameLab v ČR poskytl předseda AV ČR profesor Jiří Drahoš.


1. a 2. října 2015 se naši studenti zúčastnili exkurze na uhelné elektrárny Tušimice II a Tisová a paroplynovou elektrárnu ve Vřesové.
P.S. Foto z exkurze zde.
Vážení příznivci ionexů a membrán,
v pátek 4.9. 2015 v 10:00 přednesou v B12 kolegové z University of Kitakyushu krátké referáty na níže uvedená témata:
Prof. Kazuharu Yoshizuka "PRECIOUS METAL RECOVERY FROM THE WASTES USING ION EXCHANGE METHOD"
Dr. Syouhei Nishihama "NANOFILTRATION OF TETRAMETHYLAMMONIUM HYDROXIDE BY USING MFI-TYPE ZEOLITE COATED MEMBRANE"
Jste srdečně zváni.
S pozdravem,
Luděk

zleva: Ing. Vít Šustr; Ing. Monika Chlupáčová; Ing. Aneta Krausová; Ing. Eliška Ryšavá; Ing. Václav Bystrianský; Ing. Kraštof Dobrovolný a Ing. Jan Černík
přednášku “Improving the kinetics and efficiency in biosorption of gold by surface modification“ v pondělí 8.června přednesl Dr. Shafiq Alam z University of Saskatchewan (KANADA) v naší předrekonstrukčně holé knihovně. Děkujeme.

foto: Luděk Jelínek
Ing. Micheal Pohořelý, PhD. z Ústavu energetiky navštívil středeční Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojky, kde hovořil na téma „Spalování biomasy v domácích topeništích.“ Hovořil o biomase, o tom, co je pro náš kotel nejvhodnější, čím topit v krbu a čím v kotli. Odpovídal také na telefonické dotazy týkající se topných kotlů na dřevo, uhlí, používání kotlů automatizovaných, výroby pelet a způsobu jejich spojování, topení v krbu a v kachlových kamnech. Záznam celého rozhovoru naleznete zde.
